List of candidates - 2004 Election
The following lists of candidates are grouped in the order in which they appeared on ballot papers. Candidates in each column are in alphabetical order.
- Printable list of Brindabella candidates (pdf - 77 kb)
- Sample Brindabella ballot paper (pdf - 55 kb)
Brindabella
A) Christian Democratic Party ACT Division
- Erol Francis BYRNE
- Thelma JANES
B) The ACT Greens
- Graham JENSEN
- Kathryn KELLY
C) Liberal Party
- Steve DOSZPOT
- Steve PRATT
- Megan PURCELL
- Karen SCHILLING
- Brendan SMYTH
D) ACT Democrats
- Rowena BEW
- Marc EMERSON
E) Liberal Democratic Party
- David GARRETT
- Matthew HARDING
F) Australian Labor Party, Australian Capital Territory
- Mick GENTLEMAN
- John HARGREAVES
- Paschal LEAHY
- Rebecca LOGUE
- Karin MacDONALD
Ungrouped
- Burl DOBLE (Independent)
- Stephanie ELLIOTT (Free Range Canberra)
- Lance MUIR (ACT Equality Party)
Ginninderra
- Printable list of Ginninderra candidates (pdf - 73 kb)
- Sample Ginninderra ballot paper (pdf - 57 kb)
A) The ACT Greens
- Meredith HUNTER
- Ben O'CALLAGHAN
B) Liberal Democratic Party
- Rose PAPPALARDO
- Adam PORTER
C) ACT Democrats
- Roslyn DUNDAS
- Roberta WOOD
D) Harold Hird Independent
- Harold HIRD
- Julie-Anne PAPATHANASIOU
E)
- John E. GORMAN
- Darcy HENRY
F) Liberal Party
- Briant CLARK
- Vicki DUNNE
- Ilona FRASER
- Bob SOBEY
- Bill STEFANIAK
G) Free Range Canberra
- Anne MOORE
- Mike O'SHAUGHNESSY
H) Australian Labor Party, Australian Capital Territory
- Wayne BERRY
- Ross MAXWELL
- Susan McCARTHY
- Mary PORTER
- Jon STANHOPE
Ungrouped
- John SIMSONS (ACT Equality Party)
Molonglo
A) ACT Democrats
- Fred LEFTWICH
- Robert ROSE
B) Liberal Democratic Party
- John HUMPHREYS
- Melanie SUTCLIFFE
C)
- John FARRELL
- Robert FEARN
D) Australian Labor Party, Australian Capital Territory
- Andrew BARR
- Adina CIRSON
- Simon CORBELL
- Katy GALLAGHER
- Mike HETTINGER
- Ted QUINLAN
- Kim SATTLER
E) Liberal Party
- Lucille BAILIE
- Jacqui BURKE
- Ron FORRESTER
- David KIBBEY
- Richard MULCAHY
- Gordon SCOTT
- Zed SESELJA
F) The ACT Greens
- Amanda BRESNAN
- Deb FOSKEY
- Charlie PAHLMAN
G) Free Range Canberra
- Simone GRAY
- Jo McKINLEY
H) Helen Cross Independants
- Helen CROSS
- Renee STRAMANDINOLI
I) ACT Equality Party
- Nancy-Louise McCULLOUGH
- Jonathon REYNOLDS
Ungrouped
- Tony FARRELL(Independent)
- Luke GARNER
- Ken HELM (Independent)
- Kurt KENNEDY (Independent)