Navigation
- 2024 ACT Legislative Assembly election
- ACT Electoral Legislation
- Referendums for the Legislative Assembly
- ATSIEB elections
- Ballot Papers for the Legislative Assembly
- Formality of ballot papers
- Scanning of ballot papers
- Information for Candidates
- Casual vacancies in the Legislative Assembly
- Casual vacancies in the tenth Legislative Assembly (2020-2024)
- Casual vacancies in the ninth Legislative Assembly (2016-2020)
- Casual vacancies in the eighth Legislative Assembly (2012-2016)
- Casual vacancies in the seventh Legislative Assembly (2008-2012)
- Casual vacancies in the sixth Legislative Assembly (2004-2008)
- Casual vacancies in the fifth Legislative Assembly (2001-2004)
- Casual vacancies in the fourth Legislative Assembly (1998-2001)
- Casual vacancies in the third Legislative Assembly (1995-1998)
- Casual vacancies in the second Legislative Assembly (1992-1995)
- Casual vacancies in the first Legislative Assembly (1989-1992)
- Elections for organisations
- Electronic voting and counting (EVACS)
- Overseas e-voting (OSEV)
- Frequently Asked Questions
- Interested in casual work?
- Past ACT Legislative Assembly Elections
- 2020 election
- 2020 Election Results
- COVID-19 and the 2020 ACT election
- 2020 Election Timetable
- Candidate statements
- Distribution of preferences 2020
- Ballot paper preference data - 2020 Election
- List of Candidates
- List of elected candidates - 2020 Election
- Summary of seats won - 2020 Election
- Interstate at election time?
- Voter frequency
- Voter frequency - Belconnen
- Voter frequency - Chisholm
- Voter frequency - City
- Voter frequency - City East
- Voter frequency - Dickson
- Voter frequency - Flynn
- Voter frequency - Gungahlin North
- Voter frequency - Gungahlin West
- Voter frequency - Harrison
- Voter frequency - Kippax
- Voter frequency - Lanyon
- Voter frequency - Manuka
- Voter frequency - Tuggeranong
- Voter frequency - Weston Creek
- Voter frequency - Woden
- Voter frequency - all voting centres
- 2016 Election
- 2012 election
- Election timetable
- 2012 Election results
- 2012 Results by polling place
- 2012 Results by Party
- Results by party - ACT Labor
- Results by party - Australian Motorists Party
- Results by party - Canberra Liberals
- Results by party - Bullet Train for Canbera
- Results by party - Liberal Democratic Party
- Results by party - Marion Le Social Justice Party
- Results by party - ACT Greens
- Results by party - Ungrouped
- 2012 Results by Electorate and by Party
- 2012 Results for Brindabella Electorate
- 2012 Results for Ginninderra Electorate
- 2012 Results for Molonglo Electorate
- 2012 ACT Legislative Assembly election candidates
- 2012 ACT Legislative Assembly sample ballot papers
- List of elected candidates - 2012 Election
- Summary of seats won - 2012 Election
- Distribution of preferences - 2012
- Ballot paper preference data - 2012 Election
- 2008 Election
- Election timetable - 2008 Election
- List of candidates
- List of elected candidates - 2008 Election
- Summary of seats won - 2008 Election
- 2008 Election results
- Results for Brindabella Electorate
- Results for Ginninderra Electorate
- Results for Molonglo Electorate
- Results by polling place
- Results by Party
- Results by party - Australian Labor Party
- Results by party - Australian Motorists Party
- Results by party - Canberra Liberals
- Results by party - Community Alliance
- Results by party - Liberal Democratic Party
- Results by party - Pangallo Independents
- Results by party - Richard Mulcahy Canberra Party
- Results by party - The Greens
- Results by party - Ungrouped
- Results by Electorate and by Party
- Election Results System - Help
- Distribution of preferences
- Ballot paper preference data - 2008 Election
- 2008 sample ballot papers
- 2004 Election
- Election timetable - 2004 Election
- List of candidates - 2004 Election
- List of elected candidates - 2004 Election
- Summary of seats won - 2004 Election
- Electorate of Brindabella First Preference Results â€" 2004 Election
- Electorate of Ginninderra First Preference Results â€" 2004 Election
- Electorate of Molonglo First Preference Results â€" 2004 Election
- Results Summary - 2004 Election
- Voting Data - 2004 Election
- Ballot paper preference data - 2004 Election
- 2001 Election
- Election timetable - 2001 Election
- List of candidates - 2001 Election
- List of elected candidates - 2001 Election
- Summary of seats won - 2001 Election
- Electorate of Brindabella First Preference Results â€" 2001 Election
- Electorate of Ginninderra First Preference Results â€" 2001 Election
- Electorate of Molonglo First Preference Results â€" 2001 Election
- Results Summary - 2001 Election
- Voting Data - 2001 Election
- Ballot paper preference data - 2001 Election
- 1998 Election
- 1995 Election
- 1992 Election
- 1989 Election
- Modified d'Hondt Electoral System
- 2020 election
- Check the source
- Telephone voting
- Overseas e-voting
- Elections ACT
- Elections & voting
- ATSIEB elections
- 2014 ATSIEB election
- 2014 ATSIEB election - polling places
2014 ATSIEB election - polling places
Updated 6 Jan 2015
Below is the full list of voting locations for the ACT Aboriginal and Torres Strait Islander Elected Body 2014 Election.
A map of voting locations can be viewed here.
Date | Voting times | Venue |
---|---|---|
Saturday 5 July 2014 | 5:00pm to 7:00pm | NAIDOC Ball QT Hotel (Formerly Rydges Lakeside Canberra) Great Lakes Ballroom 1 London Circuit, CANBERRA |
Sunday 6 July 2014 | 10:30am to 3:30pm | AIATSIS Family Day Acton Peninsula next to AIATSIS Building ACTON |
Monday 7 July 2014 | 9:00am to 12:00pm | Winnunga Nimmityjah (Strong Health) Aboriginal Health Service 63 Boolimba Crescent NARRABUNDAH |
Monday 7 July 2014 | 2:00pm to 5:00pm | West Belconnen Child and Family Centre Cnr Starke Street and Luke Street HOLT |
Tuesday 8 July 2014 | 10:00am to 4:00pm | Belconnen Library 12 Chandler Street BELCONNEN |
Wednesday 9 July 2014 | 10:00am to 4:00pm | ABODE HOTEL 10 Bowes Street WODEN |
Thursday 10 July 2014 | 10:00am to 4:00pm | Tuggeranong Child and Family Centre 159 Anketell Street GREENWAY |
Thursday 10 July 2014 | 11:00am to 2:00pm | NAIDOC on the Green Colbee Court PHILLIP |
Friday 11 July 2014 | 11:00am to 1:00pm | Aboriginal Hostels Limited (AHL) Luncheon QT Hotel (Formerly Rydges Lakeside Canberra) Great Lakes Ballroom 1 London Circuit, CANBERRA |
Friday 11 July 2014 | 2:00pm to 5:00pm | Alexander Maconochie Centre 10400 Monaro Highway HUME * Note this location is not open to the public. |
Saturday 12 July 2014 | 9:00am to 4:00pm | Gugan Gulwan Youth Aboriginal Corporation 1 Grattan Court WANNIASSA |